**I’m reposting this article as I feel that during our current times of unreliable supplies and economic uncertainty due to the global Coronavirus (COVID-19) pandemic, most of us will be having to really pull in our belts and ration our food, certainly try and make it stretch further.
Please take a look at the standard WW2 food rationing allowance in Britain during WW2. It was created to ensure that EVERYONE had access to the same foods every week/month regardless of wealth. Rationing ENSURED that everyone got their basic needs. People supplemented their rations with other foods they could freely buy in shops (IF available, there was no guarantee and plenty of shortages)and people turned to growing lots of vegetables in their gardens and allotments to ensure health and fuller tummies.
Much love, C xxxx
———————–
Original post from 2017 below
A couple of my goals for 2018 are to save a substantial emergency money fund AND to lose a very achievable 60 lbs in weight. The two things that concern me right now are financial safety and health safety.
One area to save on expenses would of course be eating food that doesn’t cost so much but still is healthy. Following a ration book diet, although it sounds austere and boring, could be a perfectly doable way to save money and lose weight in the short term, its certainly worth giving it a go for a month or two…
So out of curiosity I’ve broken down first the guaranteed weekly/monthly ration for an adult into how much each item would cost per person and in addition I’ve also added in the cost of extra staples that a person may typically purchase during the week/month such as bread, oats, pulses etc.
Here is what it roughly worked out as per person per week using today’s prices
2-3 pints milk (Dairy milk 75p- £1.10 Plant milk £1.50-2.00)
8 oz sugar (15p)
2 oz tea- about 25 tea bags (50p)
8 oz margarine/cooking fat (70p)
2 oz butter (45p)
2 oz cheese (40p)
1 egg (15p)
4 oz bacon/ham (40p)
Meat to the value of 1s 2d – could be mutton or small pack of sausages or sliced corned beef (£2)
Additionally you were guaranteed to be able to buy one large jar of jam every two months (£1.50 every two months), 12 oz of sweets every month (£1.50) and were allocated 16 points every month to purchase other foods in shops if they were available (only rationed food was guaranteed).
Monthly 16 points example (I think I would spend my points on this)
Lentils/Pulses 2 lbs = 4 points = (£2)
Rolled oats 2 lbs = 4 points = (75p)
Baked beans 2 cans = 4 points = (75p)
Bread/small flour = 4 points = (£1)
Vegetables either bought or grown weekly (I’ve used Aldi’s prices using Super 6 where I can – I personally use a seasonal organic box delivery for my vegetables but want to show the cheapest way to eat on food rationing)
1 small swede (28p)
1 small bag potatoes (28p)
1 small bag carrots (19p)
1 small cabbage (50p)
1 small bag apples (£1.50)
A few onions or leeks (50p)
Using all the above as a rough example I can see that the monthly amount spent on all the above to feed 1 person for 1 month works out to be
£39.00 ( about $52 USD) for one month.
This unbelievably works out at less than £1.30 per day per person for breakfast, dinner, lunch and extra fruit.
What do you spend? Is it more or less than this? Please share!
C xxxxxxxxxxxx